Dijital İşyerim Akademi Blog Logo

Seo Nedir?

Seo, internetteki arama motorlarında web sitesinin görünür olmasını sağlayan bir uygulamadır. Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olan “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltılmış şekillerinden oluşur. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayarak daha çok ziyaretçinin size ulaşmasını sağlamaktadır. Bu şekilde de web sitenizin görünürlüğü ile birlikte etkileşimi de artmaktadır. Etkili bir sonuç almak için site optimizasyonunu sürekli şekilde devam ettirmeniz gerekir.

Sizi arayalım

İletişim bilgileriniz hiçbir koşulda başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmayacaktır.

Seo Ne İşe Yarar?

Seo web sitelerinizi, kelime odaklı etkileyerek arama motorlarındaki trafikte öne çıkmanızı sağlar. Bu sayede daha çok tıklanma alarak web siteniz büyük kitlelere ulaşır. Sitenize ziyaret oranı artar. Farklı yöntem ve teknikler sayesinde yapılan Seo çalışmaları ile siz de nitelikli ziyaretçilere sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikle sitenizin analiz edilmesi gerekir. Daha sonra analizlere uygun süreçle ve doğru stratejilerle bir yol çizilmesi gerekir.

Seo için bir planlanan süreçte analizler önemli yer tutmaktadır. Çalışmaya başlamadan bir ön hazırlık yapılmalıdır. Ön hazırlık aşamasının içerisinde bulunan analizler yoluyla işe başlanılmalıdır. Bu analizler; anahtar kelime araştırması, rakip analizleri ve sektör analizleridir.

Anahtar kelime araştırmasının önemi, ziyaretçilerin sitenizdeki ürün/hizmeti nasıl arattığını öğrenmek ve kullanacağınız anahtar kelimeyi doğru seçmek adına en önemli adımdır. Rakip ve sektör analizinin önemi ise içeriğinizin rakip firmalarda nasıl yer aldığını incelemeniz adına önemli bir diğer adımdır. Bu şekilde rakibinizin yaptığı yanlışları veya değindiği hassas yerlere dikkat ederek kendi sitenizi daha iyi optimize edebilirsiniz.

Sık kullanılan pazarlama stratejilerinden biri olan Seo, hedef kitleyi bulmada da yardımcı olur. Web sitenizin, markanızın ve işinizin tanıtımını sağlamak için aldığınız bu hizmet sayesinde hedef kelimelerle birlikte hedef kitleye ulaşım da kolaylaşır.

Seo Neden Önemlidir?

Google ve diğer arama motorları, kullanıcılarını uğraştırmadan, onlara vakit kaybettirmeden, bir an önce nitelikli içeriğe ulaşmalarını ister. Bu sayede kullanıcılar aradıkları bilgiye ya da içeriğe hızlı bir şekilde ulaşıp aynı zamanda verimli bilgiyi de elde eder.

Google için kaliteli, alakalı ve güvenilir olan web siteleri kullanıcılara daha çok fayda sağlayacağı için üst sıralara çıkmaya hak kazanır. Bir bakımdan Seo sayesinde içeriklerinizin kalitesi adına siteniz ödüllendirilir. Böylece daha çok tıklanma sayesinde gelirleriniz de artar.

Google gibi arama motorlarında üst sıralarda kalıcı olarak kalmak için profesyonel bir Seo hizmeti alabilirsiniz. Bu şekilde maliyetlerinizi azaltmak için doğru stratejilerle sitenizin reklamını da maliyetsiz bir şekilde verebilirsiniz.