Dijital İşyerim Akademi Blog Logo

B2C Nedir?

B2C açılımı “Business to Customer” şeklindedir. Türkçe karşılığı ise “Firmadan Tüketiciye” anlamındadır. Direkt olarak anlamından da anlaşılacağı gibi firmaların ürün veya hizmet satışlarını doğrudan tüketiciye yapmalarıdır. Yaptığınız tüm e-ticaret harcamaları bir bakıma bu kategoriye girmektedir.

B2C nedir?

Sizi arayalım

İletişim bilgileriniz hiçbir koşulda başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmayacaktır.

B2C iş modeliyle satış yapacak şirketler, potansiyel müşterileriyle dolaysız yoldan etkileşime geçer. Bu yüzden müşteri memnuniyeti diğer türlere oranla daha fazladır. Çağımızda dünyada da Türkiye’de de en çok kullanılan e-ticaret türüdür.

B2C modelini kullanacak firmalar ya kendi e-ticaret sitelerini ya da sanal pazar yerlerini kullanarak satışlarını yapabilir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için sitenin veya pazar yerinin ödeme sisteminde sorun olmamalıdır. Ödeme sisteminin güvenilir olması gerekmektedir.

B2C’nin Avantajları

  • Geleneksel satış şekillerinin aksine sadece bulunan bölgeye değil; tüm dünyaya satış yapmanızı sağlar. Böylelikle işletmenizin kapılarını tüm dünyaya açabilirsiniz.
  • • Başarılı bir SEO stratejisi uygulayarak internette görünür olmayı başarabilirsiniz. Bu sayede ürün veya hizmetinizi internette üst sıralara taşıyabilir, ziyaretçi trafiğinizi yoğunlaştırabilirsiniz. Bu da satışlarınızın artmasına sebep olur.
  • İlgili sosyal medya mecralarının reklamlarıyla çok geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. İnternetin gücünü kullanmayı unutmamalısınız. Potansiyel müşterilerinizi internet üzerinden etkileyerek hızlı bir etkileşimle başarıyı elde edebilirsiniz.
  • Ticaret modellerinde oldukça masraflı dönemler olur. Düzenli bir şekilde ödemeniz gereken giderler vardır. Bu durumu da avantaja çevirme konusunda B2C tercih konusudur. Çünkü bu ticaret şeklinde düzenli ödemeniz gereken belli başlı giderlerden tasarruf sağlarsınız.

Örneğin elektrik, su, doğal gaz ve dükkân için ödenen kirayı ödemek zorunda kalmazsınız. İşlerin işleyişi de normale göre daha hızlı ilerlediği için bir personele ihtiyacınız kalmaz. Haliyle ona vereceğiniz maaştan da tasarruf etmiş olursunuz. Tüm bunlardan tasarruf sağlayıp kâr ederek işletmenizin kâr marjını da yükseltebilirsiniz.

B2C Ticaret Nasıl Yapılır?

Tüketiciler ihtiyacı olan ürün veya hizmeti sanal mağazalardan karşılar. Fiziki olarak gidilen mağazalar yerine sanal ortamda online olarak kolay bir şekilde istedikleri ürün/hizmete ulaşabilirler. Günümüzde sanal pazar yerleri üzerinden ve e-ticaret sitesi üzerinden iki şekilde B2C yöntemi uygulanmaktadır.

Sanal pazar yerleri üzerinden yapılan ticarette online pazar yerlerinden fayda sağlarsınız. Sanal dükkân/işletmelerle faaliyet gösteren ticaret türüdür. Bu dükkân/işletmelerin açılması için belirli bir komisyon veya mağaza açılış ücreti ödemeniz gerekir.

E-ticaret sitesi üzerinden satışta ise işletme veya kişiler müşterilerine kendi e-ticaret siteleri üzerinden ulaşmaktadır. Bu ticaret modelinde herhangi bir pazar yerine komisyon ödemenize gerek kalmaz.